Správná léčba
při zánětu očních víček
Kromě trpělivosti a důslednosti existují tři základní kameny úspěšné léčby zánětu očních víček:
1. Léčba zánětu
V případě akutního zánětu se doporučuje návštěva oftalmologa, protože na začátku léčby může být nutná antibakteriální nebo protizánětlivá léčba. Chronický zánět očních víček (blefaritida) však také vyžaduje pravidelné kontroly u oftalmologa.
2. Každodenní hygiena očních víček
- Léčba zahříváním očních víček
- Masáž a čištění okrajů očních víček
- Čištění okrajů očních víček pomocí POSIFORLID® čistících ubrousků na hygienu očních víček
- Péče o okraje očních víček pomocí očního spreje POSIFORLID®
3. Pravidelná hydratace očí
Zásadně se doporučuje používat oční kapky, které neobsahují konzervační látky, fosfáty a emulgátory, a dočasně se vyhnout oční kosmetice a kontaktním čočkám.
Stejně důležité jako čištění zubů
Pro účinnou léčbu blefaritidy se musí každodenní péče o oční víčka stát trvalou součástí života srovnatelnou s pravidelným čištěním zubů.
Pokud se provádí pravidelně, většina pacientů zaznamená zlepšení již po několika týdnech. Pokud je péče nepravidelná nebo je zcela ukončena, mohou se původní příznaky vrátit.
Každodenní hygiena očních víček
1. Léčba zahříváním očních víček
Nahromaděný sekret v postižených Meibomových žlázách zahřátím zkapalní. Póry lze po zahřátí snadněji vyčistit. Je důležité dosáhnout stále teploty cca 45 °C po dobu až 10 minut. Vzhledem k riziku popálení by teplota neměla být vyšší. Jelikož klasické metody (např. zahřátí očních víček pomocí teplé žínky nebo obkladů) toto nemohou zajistit, doporučuje se použití speciálních zahřívacích masek na oční víčka, jakou je POSIFORLID® oční maska, která zaručuje požadovanou teplotu po nezbytnou dobu.
2. Masáž a čištění okrajů očních víček
Po zahřátí očních víček lze tekutý sekret opatrně odmasírovat, nejlépe pomocí navlhčené vatové tyčinky. Masáž usnadňuje odstranění sekretu.
- Masírujte horní víčko 5 až 10krát shora dolů, vždy po celé šířce víčka.
- Následně masírujte spodní víčko 5 až 10krát odspodu nahoru, opět po celé šířce víčka.
- Nakonec očistěte okraje očních víček navlhčeným vatovým tamponkem.
- Při čištění okrajů víčka vždy otírejte vatový tamponek po víčku od vnějšího koutku směrem dovnitř.
K navlhčení vatových tamponků nebo vatových tyčinek je vhodná teplá, předem převařená voda z vodovodu nebo speciální pečující roztoky, jako je oční sprej POSIFORLID®, který navíc ošetřuje a zklidňuje oční víčka. Místo vlhkého vatového tamponu můžete k závěrečnému čištění použít také POSIFORLID® čistící ubrousky na hygienu očních víček. Ve srovnání s vlhkým vatovým tamponem nabízejí výhodu jemného čištění, odstranění odolnějších usazenin a další péči.
Vatové tyčinky, kosmetické tampony, vatové tampony nebo čistící ubrousky na víčka by se měly používat pouze jednou na každé oko.